Jak taryfikacja może wpłynąć na usprawnienie działania każdej firmy czy obiektu

13 sierpnia 2018

 

Ponieważ taryfikacja to doskonałe usprawnienie działań firmy lub obiektów, Comfortel otwiera przed swoimi klientami wiele dodatkowych opcji, które mogą wpłynąć na działanie biznesu jeszcze lepiej. Taryfikacja pozwala gromadzić dane taryfikacyjne, przetwarzać je w specjalistycznym programie, a także obejmuje mediację danych, które wgrane do programu pozwalają osobno analizować obowiązujące taryfy, zapisując je we wspólnej bazie danych. Dobrą wiadomością jest również to, że doskonale dopasowany system taryfikacji pozwala działać i generować taryfikacje dla wielu różnych operatorów oraz wielu odmiennych taryf, przez co jest to narzędzie ułatwiające dokładne obliczanie kosztów itp.

 

W ramach taryfikacji zapamiętywana jest historia zmian taryf, dlatego też można wyśledzić ewentualne zmiany, dane taryfikowane są z kolei według impulsów bądź według czasu trwania rozmów a wszystko to umiejscawiane jest w przejrzystych i łatwych w czytaniu tabelach taryfikacyjnych.

 

Korzystając z profesjonalnie opracowanych systemów taryfikacji tego typu, możliwe jest indywidualne dopasowanie ich parametrów do potrzeb firm, instytucji itp. a rozmowy przeprowadzone przy użyciu kodów osobistych, mogą być np. przypisywane przez system na konto pracownika – podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozmów w liniach wewnętrznych, które uwzględniane są w raportach o połączeniach.