Dom energooszczędny – co możesz zrobić w przyszłości?

17 stycznia 2020

Wiele osób, które wybierają projekty domów energooszczędnych zastanawia się czy istnieje możliwość wprowadzenia części rozwiązań w przyszłości, by zmniejszyć koszty budowy.

W tym artykule poruszę kilka rozwiązań w jakie możesz wyposażyć projekt domu energooszczędnego firmy Homekoncept . Podpowiem Ci, w które z nich lepiej zainwestować od razu, a które mogą poczekać.

3 rozwiązania energooszczędne

  • Niski współczynnik przenikania ciepła – on zależy z tego co wiem głównie od sposobu wybudowania ścian i materiałów w nich zawartych. Oczywiście możesz próbować w przyszłości ocieplać swój dom. Jednak o wiele lepiej, taniej i bez zbędnego bałaganu jest zadbać o ten aspekt od razu.
  • System mechanicznej wentylacji – tutaj podobnie jak w poprzednim punkcie – lepiej jest zrobić to na etapie realizacji projektu domu energooszczędnego. Próba zastosowania go w już wybudowany domu wymaga kucia w ścianach. Jest o wiele droższa i wprowadza duży bałagan.
  • Panele słoneczne – o to rozwiązanie możesz uzupełnić projekt domu energooszczędnego w przyszłości. Co prawda zrobi się przy tym trochę bałaganu, jednak jest to zdecydowanie najmniej inwazyjny zabiega na już wybudowanym domu

Jak widzisz jeżeli chcesz zrealizować projekt domu energooszczędnego to najłatwiej jest na później odłożyć instalację paneli słonecznych. Jeżeli chodzi o resztę rozwiązań to najlepiej, najszybciej i najtaniej jest wdrożyć je na etapie budowy domu.